X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

بازدید : مرتبه
تاریخ : پنج‌شنبه 14 آبان‌ماه سال 1388

Blu-Ray که با عنوانBlu-ray Disk (BD) نیز شناخته شده است، نام فرمت نوری نسل جدید دیسک ها است و توسط سیزده کمپانی بزرگ تولید کامپیوتر به بازار عرضه شده است. این فرمت به منظور ذخیره سازی، باز نویسی مجدد و مرور مجدد داده های تلویزیونی با کیفیت بالا (HDTV) به بازار عرضه شده است. با استفاده از Blu-ray Disk می توان بیش از دو ساعت فرمت HDTV و یا سیزده ساعت فرمت SDTV را بر روی دیسک 27 گیگا بایتی ذخیره کرد. همچنین بزودی دیسک هایی با ظرفیت 54 گیگا بایت به بازار عرضه خواهند شد.

که با عنوانBlu-ray Disk (BD) نیز شناخته شده است، نام فرمت نوری نسل جدید دیسک ها است و توسط سیزده کمپانی بزرگ تولید کامپیوتر به بازار عرضه شده است. این فرمت به منظور ذخیره سازی، باز نویسی مجدد و مرور مجدد داده های تلویزیونی با کیفیت بالا (HDTV) به بازار عرضه شده است. با استفاده از Blu-ray Disk می توان بیش از دو ساعت فرمت HDTV و یا سیزده ساعت فرمت SDTV را بر روی دیسک 27 گیگا بایتی ذخیره کرد. همچنین بزودی دیسک هایی با ظرفیت 54 گیگا بایت به بازار عرضه خواهند شد.

دیسک های نوری موجود در بازار مانند DVD+RW/-RW , DVD-RAM , DVD+R/-R از تکنولوژی لیزر قرمز برای نوشتن و خواندن اطلاعات استفاده می کنند، در حالیکه در فرمت جدید از لیزر آبی استفاده شده و به همین دلیل با عنوان Blu-ray شناخته می شوند. مزیت استفاده از لیزر آبی، طول موج 405 نانومتری آن است که نسبت به لیزر قرمز (650 نانومتر) کوتاهتر بوده و توسط آن وضوح اشعه لیزر دقیق تر خواهد شد؛ در نتیجه اطلاعات ذخیره شده بر روی دیسک حجم کمتری را اشغال کرده و گنجایش دیسک افزایش می یابد. از دیگر مزایای Blu-ray، قابلیت تطبیق آن با تکنولوژی لیزر قرمز می باشد. با فراگیرتر شدن HDTV، تقاضای بازار مصرف برای برنامه ذخیره سازی HDTV افزایش خواهد یافت. طراحی Blu-ray با در نظر داشتن این نکته صورت گرفته تا انتقال اطلاعات مستقیماً با فرمتMPEG-2 TS انجام گیرد. این فرمت در پخش دیجیتالی برنامه های تلویزیونی مورد استفاده قرار می گیرد و دارای آخرین استانداردهای تلویزیون دیجیتالی است. انتقال اطلاعات با فرمت MPEG-2 TS این امکان را فراهم می اورد که برنامه های پخش شده تلویزیونی با فرمت HDTV مستقیماً و بدون هیچگونه ویرایش یا کاهش کیفیت به دیسک منتقل شوند. از آنجا که حجم داده های مورد نیاز HDTV زیاد است، سرعت انتقال اطلاعات باBlu-ray معادل 36 مگابایت در هر ثانیه (36Mbps) می باشد.

با این سرعت کیفیت تصاویر منتقل شده بخوبی حفظ می شود. علاوه بر آن با بکارگرفتن ویژگیهای دستیابی تصادفی به اطلاعات دیسک نوری، می توان بطور همزمان تصاویر ویدئویی ذخیره شده روی دیسک را مشاهده و تصاویر دیگری را بر روی دیسک با کیفیت بالا ذخیره کرد. با معرفی این تکنولوژی به بازار انتظار می رود که بزودی Blu-ray جای VCRها و تکنولوژی DVD را بگیرد و به استاندارد ذخیره سازی اطلاعات و تصاویر ویدئویی با کیفیت بالا در کامپیوترهای شخصی تبدیل شود.


ذخیره کننده هایی که از Blu-ray استفاده می کنند:
HP,Zenith , Sony , Sharp , Samsung , Pioneer , Philips , Panasonic , LG , JVC , Hitachi.
رسانه های Blu-ray عبارتند از:
TDK , Sony , Samsung ,Panasonic , Mitsubishi , Maxell , JVC , Fujifilm,HP
طبقه بندی:
ارسال توسط امیرحسین
آرشیو مطالب
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی